Dekorasyon

Ahşap Damgalar – Vintage Görünüm

Türkler “damga” adını verdiğimiz işaretleri kullanmadan önce, anlatmak istedikleri şeyi mutlaka resim ile ifade ediyorlardı. Nitekim ilk çağlarda da insanların pek çoğunun resim kullanarak meramlarını anlattıkları, bulunan mağara duvar resimlerinden de anlaşılmaktadır.
İnsanlık resimden piktograph'a, daha sonra da piktogram'a geçmiş olmalıdır. Piktogram bir eşyayı, bir objeyi, bir yeri, bir işleyişi, bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden semboldür. Bu sembollere dayalı yazı sistemine “piktografi” denir. Piktografi; temsili ve grafiksel çizimler şeklinde kullanılan bir anlatım biçimidir.

Damgalar aynı zamanda mühür olarak ta kullanılmaktadır. “Damga” adını verdiğimiz işaretleri kullanmadan önce, anlatmak istediklerimiz şeyi mutlaka resim, yazı, vb. ile ifade ediyoruz. Damgalar, günümüzde kullanılan amblem, logo, arma, işaret ve marka gibi tanımlayıcı simgesel anlatımın en eski şekilleri olarak düşünülebilir ve tanımlayıcı simgesel anlatım biçimleridir.

 

Nostalji ve özel bir hediye vermek isterseniz; Özenle seçtiğiniz damgaları mektupların, yazıların, vb. şeylere üzerlerine aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz. 

Damgalar, günümüzde kullanılan amblem, logo, arma, işaret ve marka gibi tanımlayıcı simgesel anlatımın en eski şekilleri olarak düşünülebilir ve tanımlayıcı simgesel anlatım biçimleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir