Dekorasyon

8 Farklı Muhteşem Ev Dekorasyonu Fikirleri

Kiralık bir eve kişilik, hatta yetenek kazandırmak imkansız değildir. Mutfak veya garip duvar yerleşimi gibi değiştiremeyeceğiniz şeylerle uğraşmak elbette daha zor, ancak iç mimar Lisa Gilmore’un bulduğu gibi, birçok geçici çözüm var.

St Petersburg, Tampa, Florida’daki 1920’lerden kalma bu tuğla eve taşındı ve onu hayallerinin modern evini yapmaya başladı. Yeni boşanmış olan Lisa, tasarım konusundaki tavrını mekana damgalayabilmek istiyordu. ‘Bu ev bir rüyayı gerçekleştiriyordu’ diyor. ‘Evliyken eğlenmezdim ve bir yemek alanım olduğu ve kız arkadaşlarımla akşam yemeği partileri düzenleyebileceğim, biraz mum yakabileceğim, biraz caz çalacağım, dekor aracılığıyla o havayı yaratabileceğim için çok heyecanlıydım.

Bu ev, Lisa’nın istediği hayatı inşa edebileceği bir yerdi. ‘Eviniz sadece günün sonunda gittiğiniz yer değil, aynı zamanda hedeflerinizi şekillendirmenin ve nasıl hissettiğinizi etkilemenin bir yoludur. Kişiliğinizin parlamasına izin verebileceğiniz yer burasıdır.’

Ve bir kiralık daireyi dekore etmeye gelince, kullanabileceğiniz birçok tasarım hilesi var.

1. SOSYAL BİR ALAN İÇİN ALÇAK OTURMA DÜZENİ KULLANIN

Oturma odası yemek odası kombinasyonu , çok eğlenmek isteyen Lisa için büyük bir satış noktasıydı. Lisa, bunun gibi birden fazla amacı olan bir açık plan mekan için ölçeğin her şey olduğunu söylüyor.

Lisa, “Yüksek sırtlı bir seksiyonel kanepe odanın akışını engeller” diyor. “İyi bir oturma alanına sahip olmak istedim, ancak sırtın daha alçak olduğundan emin olmak görüş hattına sahip olmanızı sağlıyor, böylece hem yemek hem de dinlenme alanları birbirine bağlı hissettiriyor.”

Kanepe CR Lane’den, halı bir Paris antikasından ve sehpa Furnish Me Vintage’dan.

2. DUVARLARI BOYAYAMADIĞINIZDA SANATI AKILLICA SERGİLEYİN

Lisa, ev sahiplerinin boyamasına izin verilmediğini düşündüğü bej bir oturma odasını miras aldı, bu yüzden onun yerine ilginç bir asma sanatıyla karakter ekledi.

Oturma odası kıvrılırken duvarın garip kıvrımında Lisa, çoğumuzun boş bırakmış olabileceği bir alanı doldurdu. “Sanatla garip anlar yaratmayı, farklı boyut ve tarzdaki parçalarla biraz gerilim yaratmayı seviyorum” diyor. ‘Profesyonel bir ipucu, daha büyük resmi alta asmak ve daha sonra daha küçük olanı hemen üstüne tünemiş olmaktır – eğlenceli bir skeç oluşturur ve alanı daha iyi doldurur, bir tuhaflık ekler.

Galeri duvarları söz konusu olduğunda , Lisa ne kadar uyumsuzsa o kadar iyi olduğunu düşünüyor. ‘Sanatın simetrik olması veya boyuta göre eşleşmesi gerekmiyor’ diyor. “O eski modeli kırmak çok daha tuhaf hissettiriyor.”

3. AÇIK BİR KİTAPLIK OLUŞTURUN

Lisa, evinin orijinal sütunlarını sevmeyi öğrendi ama onlarla ne yapacağından her zaman emin değildi. Çıktıklarında, ilk başta birkaç heykel için bir yuvaydılar, ama sonra bu doğru gelmedi.

Lisa, ‘Utanç verici miktarda sehpa kitabım var’ diyor. ‘Ve onlar için fazla yer yok. Ve böylece sütunlar, kolay erişim için okuduklarımı yığdığım açık bir kütüphaneye dönüştü. Onları her zaman yeniden düzenliyorum.’ Bu, kitapların dışarı çıkması – ama bu şekilde değil – kişiliğinizin eve parlamasına izin vermek için harika bir yaklaşımdır.

Perdeler – bu alanı yumuşatmanın önemli bir parçası – West Elm’den.

4. GEÇİŞ ÇİZGİSİNE DAYALI BİR PALET SEÇİN

İyi yaşanmış bir yaşamda bu kadar çok kişisel eşya ve nesne bulunduğunda, bir alanı uyumlu hissettirmek zor olabilir.

Lisa, “Kurabiye kesici tasarımına ve bir odanın çok uyumlu hissetmesine tamamen karşıyım” diyor. ‘Hiçbir rengin sınırsız olmadığı zamanları seviyorum. Ancak bir odayı eklektik ve uyumsuz hissettirmek için, hepsini bir araya getiren bir ritim ve sürekliliğe sahip olmalısınız.’

Lisa’nın evi için yeşile olan sevgisi ve yeşile en çok yakışan renklerden biri olan mercan pembesi var. Lisa, “Perdelik, yastıklar, sanat eserleri ve kilim aracılığıyla bu renklerin çekimlerini görebilirsiniz” diyor. ‘Tekrarlamaya gerek yok, ancak dekoru birbirine bağlayan küçük bir ip.’

5. SADECE AYDINLATMA ARMATÜRLERİNİ DEĞİŞTİRİN

Çoğu kiralık mülkte olduğu gibi Lisa, demirbaşların ve donanımların çoğunun biraz… standart olduğunu gördü. Ancak yapısal bir şey yapamasa da, ışıkları kolayca güncelleyebilirdi.

Lisa, “Garajımdaki bir kutuya taşındığımda burada olan ışıkları kurtardım” diyor. ‘Ayrıldığımda onları yeniden takabilirim. Ama o zamana kadar, ışıkları değiştirmek büyük bir fark yaratan küçük bir değişiklikti.

Yaşam alanının yemek odası kısmındaki boncuklu avize Visual Comfort’tan. Sandalyeler Selemat’tan ve yemek masası Furnish Me Vintage’dan.

6. MUTFAĞI RENKLİ AKSESUARLARLA GÜNCELLEYİN

 

Lisa bu kiralık eve asla yeni bir mutfak koymayacaktı ve dolapların renginin ilk tercihi olmayacağını kabul ediyor. Yine de, geçici çözümler vardı.

Yapabilseydim boyardım ama çikolata kahvesi üzerimde bir çeşit büyüdü, diyor Lisa. Bunun yerine, başka yerlerde görülen yeşillikleri ve mercanları toplayarak, biraz renk ve yetenek kazandırmanın bir yolu olarak pop-parlak kaseler kullanıyor.

7. YATAK ODASINA GİDİN

 

 

Ev Dekorasyonu fikirleri

 

Lisa, yatak odasının duvarlarını ev sahibi yapabileceğini söylediği için değil, yapmaya karar verdiği için pişmiş toprakla boyadı. ‘İzin değil, af dileyeceğimi düşündüm!’

Bu odanın kare görüntüleri nispeten küçüktü ve pencereler garip bir şekilde yerleştirildi, bu yüzden Lisa, garipliğini benimsemeye karar verdi. “Asla muhteşem ve simetrik bir oda olmayacaktı, ancak karakterli bir bohem oda olabilirdi” diyor. ‘Döşemeli bir yatak alanı yiyip bitirirdi, bu yüzden daha küçük ölçekli olmayı seçtim.

8. BİR GİYİNME ODASI İÇİN AYARI YAPIN

Ev üç yatak odası, bir banyodan oluşuyor ve Lisa yatak odalarından birini dolaba gömdü – ve bazen de ev ofisi.

Lisa, “İçeri girip kıyafet seçebileceğiniz geniş bir alana sahip olmak güne gerçekten iyi bir başlangıçtır” diyor. ‘Seni gerçekten ayarlayan bir hareket.’ Klasik bir IKEA hackini kullanan Lisa, Brimnes deposunu aldı ve ayakkabı ve giysi için uzaya dönüştürdü.

Lisa, “Ben organize bir insan değilim, bu yüzden her şeyin bir alanı olmasını istedim” diyor. Her bit etiketlendi – Bu şeylerin hecelenmesine ihtiyacım var, yoksa onlara bağlı kalmayacağım.’