Avize Modelleri 2024 Dekorasyon Düğün Paketleri

Tom Dixon İle Aydınlatma Üzerine Röportaj

Süperstar tasarımcı , tasarım klasiklerini nasıl güncellediğini ve bir odayı nasıl başarılı bir şekilde ışıkla yıkayacağını açıklıyor.

İngiliz tasarımcı Tom Dixon küresel bir mega marka haline geldi. Markasını 20 yıl önce başlatmış, Shoreditch House gibi özel üye kulüpleri ve Sea Containers gibi oteller için iç mekanlar yaratması ve Copper Ball sarkıt lamba gibi bir dizi modern klasik ürün yapmasıyla ünlüdür.

Kariyerine modern iç tasarım dünyasının bir serseri olarak başladı ve şimdi dünyaca ünlü mimar Thomas Heatherwick'in yanında bir stüdyoda parçalar yarattı. Çalışmaları Cappellini tarafından üretime alındı ​​ve ardından çok sevilen İngiliz markası Habitat'ın Kreatif Direktörü oldu. Daha yakın zamanlarda, Londra'daki Coal Drops Yard'da tacın mücevheri olarak bir amiral gemisi mağaza ve restoran açtı ve King's Cross'u tasarım haritasına koymasıyla kredilendirildi.

Tom'la her konuştuğumda, yarattığı her parçaya, her odaya ne kadar çok düşünce koyduğuna şaşırıyorum. Sürekli olarak yarattıklarının bugün karşılaştığımız belirli sorunlara cevap verip vermeyeceğiyle ilgileniyor. Geçen hafta, Salone del Mobile'daki son gösterisini ziyaret ettim ve klasik ürünlerinin bazılarının, şimdi sürdürülebilir malzemelerle, aydınlatma armatürleri kadar görkemli bir palazzoda yeniden icat edilmesiyle karşılaştım.

“90'larda olduğu gibi bir duvar kağıdı için duvar kağıdı kullanmak yerine, bir yıkama oluşturmak için ışığı kullanın.” TOM DİXON

EVDE ÇALIŞMAK İÇİN MÜKEMMEL ŞEKİLLER

Pip Rich: Tasarımlarınızın her zaman sosyal bir dünya için yapıldığını hissediyorum – eğlenmek ve bir araya gelmek için odalar ve sonra Coal Drops Yard tam anlamıyla bir araya gelmek için bir yer. Şu anda tasarımın rolü hakkında ne hissediyorsunuz?

Tom Dixon: King's Cross eşsiz bir yer. Hayatın geri döndüğünü ve insanların yeniden dışarı çıkmaya hevesli olduğunu görmek harika. Şaşırdığım şey, ofise geri dönmek istemeyen ne kadar az insan özellikle de genç olanlar. Evden çalışmak burada kalmaktır.

PR: Ve ev ofislerinin nasıl tasarladığınızı bildiren beklentisindeki bu değişiklik mi?

TD: Evet. Shoreditch House için yaptığımız ve modern dünya için bazı işlevlerle geliştirilecek olan Wingback sandalyenin bir şezlong prototipini yapmakla meşgulüm. O sandalyeyi aslında siz gece kokteylinizi içerken sizi koza haline getirmek için yarattık, ama sonra wifi geldi ve birdenbire o sırada Soho Evlerinin hiçbirinde kullanmamanız gereken telefonu saklamak için bir yer oldu. Şimdi onu hem sizin hem de dizüstü bilgisayarınız için daha kapalı, daha rahat ve daha fazla alan yapıyorum.

YENİ SÜRDÜRÜLEBİLİR MALZEMELER

PR: Şehirde bisiklet sürerken düşündüğünüz şey evde çalışmak mı? Bana bunun tasarımın harika sorularını düşündüğünüz zaman olduğunu daha önce söylemiştiniz.

TD: Geçenlerde Sussex'te bir orkide çiftliğinde bir sera stüdyosu satın aldım ve şimdi Londra'dan oraya gidip gelirken düşünüyorum. Herkes Tom Dixon'ın 20. yıl dönümünü kutlamamıza hevesli görünüyor ama ben daha çok ileriye bakmakla ilgileniyorum. 1960'ların birçok tasarımcısının asil tavırlarından ilham alıyorum – Pierre Paulin, Ettore Sottsass, savaşta yaşayan ve tasarımın neler yapabileceğine dair idealist bir görüşe sahip insanlar. En çok satan ürünlerimizden bazılarını yükseltmek ve daha sürdürülebilir malzeme ve uygulamalara bakmak istiyorum.

PR: Bu ay Milano'daki Salone del Mobile'da göstereceğiniz şey bu mu? Melt ışığının yeni mavi gölgesinde gizlice baktığını gördüm.

TD: Mirror Ball ışığımız artık antika bir ürün – aslında onu bir antika mağazasında görmüştüm – yani %100 geri dönüştürülmüş plastikle görünmez bir makyaj yapıyor. Kauçuk ağacından plastik toplanmış lateksten S sandalyeyi deniyoruz ve kullanmamız gereken malzeme miktarını azaltan Slim sandalye adı verilen Şişman sandalyeye bir kuzen yapıyorum.

HAFİF YIKAMANIN SIRRI

PR: İnsanların dekorasyon yapma şekillerinde ve hangi renklere ve tarzlara çekildiklerini fark ettiniz mi?

TD: Sevdiğimiz renkler çok döngüsel. Şu an tercihim lavanta ki bu çok rahatlatıcı. Biraz pembe, biraz yeşil ile mat kullanırdım.

PR: Bu yıl bana lavantayla ilgilendiklerini söyleyen üçüncü tasarımcısın. Robert Stilin, Brigette Romanek, şimdi siz. Ben buna, her yerde olacak olan sürpriz yeni trend diyorum. Yeni tarafsız!

TD: Yine de kullanması oldukça zor. Belki de tekstilde kalsın.

PR: Bilmiyorum – yumuşaklığına çekildim. Doğru gölgeyi alırsanız, ışıkta parlar. Modern aydınlatmanın ustası olarak şu anda nasıl kullandığını sormasaydım kusura bakma.

TD: Devrimi çok çeşitli olasılıkların kapısını açan LED'i kutluyoruz. Aydınlatma sistemimiz farklı renk sıcaklıkları seçeneği sunar ve standart ampullerin gücünün yaklaşık sekizde birini kullanır. Önereceğim şey, odadaki farklı noktalara ışık getirmektir – farklı alanları aydınlatırsanız bir teatrallik vardır. Duvarı yıkamak için mobilyaların arkasına bakın, bir kanepenin arkasını aydınlatın – 90'larda olduğu gibi bir duvar kağıdı için duvar kağıdı kullanmak yerine, bunun yerine ışık kullanın. Yapışkan bant LED'leri idealdir, ışığı yayar ve üst aydınlatmanın taşmasını önler. Açıkça benim kolye uçlarımdan birine ihtiyacın var, ama gömme noktalar o kadar kötü olabilir ki, bunun yerine, hangi yüzeyleri aydınlatmak istediğini düşün ve oradan git.