Dekorasyon

Londra Ev Tasarım Örnekleri 2023

Bir iç tasarımcı, ısmarlama dokunuşlar ve doğal dokular kullanarak bir aile evine iyi hissetme faktörünü getirdi.

Rustik balıksırtı yer döşemesinden ışığı cezbedici bir şekilde yakalayan dokulu karo duvara kadar, zengin dokular, güney Londra’daki bu modern evin doğal havasını yaratmanın anahtarıydı.

İç mimar Andrew Griffiths için, iç mimar ve tasarım stüdyosu A New Day’in kurucusu(yeni sekmede açılır), bunlar müşterilerinin peşinde olduğu ruh halini beslemek için bir araya gelen birçok dokunsal unsurdan sadece ikisiydi.

KORİDOR

“Tasarım sürecine ön kapıdan girerken nasıl hissetmek istediklerini sorarak başladım” diye açıklıyor. ‘Bir sıcaklık ve rahatlık hissi istediler ve bu dokuların tümü bu evin nasıl deneyimlendiğini etkilemeye yardımcı oluyor.’

Andrew, bir avukat olan Sarah Heritage ve doğu Londra’daki Dalston’daki iki yatak odalı bir daireden yükseltme yapan teknolojide çalışan Sid Vijayakumar tarafından işe alındı. Yeni bir aile kurmuşlardı (oğlu Luc şimdi iki yaşında ve yeni bebek Elin dokuz aylık), bu yüzden bu ev hayatlarında heyecan verici yeni bir aşamayı temsil ediyordu. Bekleyen Sarah, Andrew’a sevdiği stilleri gösterebilmek için Pinterest, Instagram ve dergilerden kaydettiği etkileyici bir resim zulasını bir araya getirmişti.

Bu giriş holü fikrinde dönem desenleri modern detayların yanında taze hissettiriyor . Andrew, “Çift kapılar, koridoru çok daha açık ve diğer alanlara bağlı hissettiriyor” diyor.

YEMEK ODASI

Andrew, bir kez Shacklewell Architects’e katıldı(yeni sekmede açılır)Üç bağlantılı alan yaratmak için zemin kattaki odaları açan ilk çizimleri tamamlamıştı. Bu yeni akışı tamamlamak için Andrew, yıpranmış, mat bir yüzeyde balıksırtı parke döşeme sağladı. ‘Birçok insan geri kazanılmış bloklar olduğunu düşünüyor. Değil, ama tam olarak istediğim his buydu” diyor.

Balıksırtı ahşap döşeme fikrinin zikzak motifleri , mutfaktan ön yemek odasına akış hissi katıyor. Andrew, ‘Bu oda eğlence için uygun ama günlük aile hayatı için de çok rahat’ diyor.

MUTFAK

Doğal dokular, macun görünümlü el yapımı karolar ve mutfakta eskitme pirinç kaplama davlumbaz ile devam ediyor. Birkaç seçkin vintage mobilya parçasıyla birlikte, Sarah ve Sid’in peşinde olduğu rahat ruh haline katkıda bulunur.

Andrew’un ısmarlama dokunuşları, modern bir mutfak adası da dahil olmak üzere bu yeni yerleşim düzeninin güçlü yanlarından yararlanıyor – ancak Andrew onu tanımlamak için bu kelimeyi kullanmakta neredeyse tereddüt ediyor. ‘Standart bir adadan daha dar ve oturma için kavisli ve oluklu bir kesme bölümü ile oldukça zarif’ diyor.

Dokular, kamışlı camdan dalgalı duvar karolarına ve özel tasarım balıksırtı zeminlere kadar bu pratik ama hoşgörülü alanı geliştirir. İnce hatlı merkezi ünite kasıtlı olarak göze batmaz. Andrew, “Adalar yekpare olabilir, ancak bu, altından ve bazı bölümlerinden görebileceğiniz gibi görsel olarak hafif geliyor” diyor.

‘Çatılar yukarıya monte edilir edilmez, bu alanın döşenmesi gerektiğini biliyordum. Karolar, ışık aşağı aktığında neredeyse benekli bir etki yaratan güzel bir pürüzlülüğe sahip,” diyor Andrew.

Yeni yerleşim düzeninin mutfağı zemin katın ortasına yerleştirmesi önemlidir: Andrew, “Orası kelimenin tam anlamıyla evin kalbidir” diyor. Alışılmadık bir şekilde, modern yemek odası ön tarafta, oturma odası ise bahçeye bakan arka tarafta yer almaktadır.

‘Düzen alışılmışın dışına çıkıyor, ancak mükemmel bir şekilde çalışıyor. Her şey mutfaktan yayılıyor ve oturma odası günün sonunda dinlenmek için sakin bir alan gibi geliyor” diye ekliyor.

OTURMA ODASI

 

Andrew, “Sarah’ın harika bir gözü var, ancak bu günlerde ortak bir şikayetten muzdaripti – aşırı ilham,” diye şaka yapıyor. Bu, ilk başta Andrew’un bir iç tasarımcının yanı sıra bir editör olarak da hareket ettiği, bu ilk fikirleri yontarak ve ardından tamamen kendisine ait yeni ve uyumlu bir görünüm yarattığı anlamına geliyordu. “Evin temellerine uygun bir tarz için çabaladım ve Sarah ile Sid’in aile dostu tasarlanmış evlerini nasıl kullanmak istediklerine göre çalıştım ” diyor.

Vintage sandalyeler, bu arka yaşam alanına rahat bir karakter katar. Andrew, “Evin tarihini ve yaşadığı dönemleri onurlandırmak istedim” diyor.

Crittall tarzı kapılar evin arkasını değiştirerek sessiz bir vaha gibi hissettiren bir bahçeye açılıyordu. Kanepenin koyu yakut tonu, eski bir sehpanın allık ve gri tonlarının daha yumuşak bir yankısıdır.

YATAK ODASI

 

 

Üst katta, akıllı tasarım fikirleri devam ediyor. Çok büyük bir yatak başlığı, ana yatak odasını daha büyük hissettirirken, bitişikteki ince oda, göz alıcı bir not ekleyen parlak masmavi fayanslarla hoş bir en-suite banyoya dönüştürüldü.

Ismarlama büyük boy bir başlık , geometrik göz kamaştırıcı ekler. Andrew, “Genişliği göze hitap ediyor, böylece yatak alanı daha cömert hissettiriyor” diyor. En-suite banyoda mavi yataylar, parlak fayanslarla dikeylere dönüşüyor. Andrew, “Sıcak toprak tonları, bu odanın akşamları sıcak ve rahat, sabahları ise hafif ve ferah hissettirdiği anlamına geliyor” diyor.

AİLE BANYOSU

Geniş formatlı karolar, duvardan duvara mermer izlenimi verir. Andrew, “Güçlü geometrik çizgiler, canlı ana hatlar ve serbest akan mermer desenleri tercih ettik” diyor.