Boya Renkleri 2024 Dekorasyon Salon Dekorasyonu 2024

Geniş Ve Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Evinizi geniş ve aydınlık gösteren boya renkleri sayesinde güneşi evinize konuk edin! Yine en önemli faktör ışığın doğru kullanılmasıdır.

Parlak beyaz, doğal ışığı yansıttığı için duvara son derece yüksek bir parlaklık verir. Ayrıca iç mekan rengini seçerken amacınızı, çevrenin şeklini, odanın cephesini ve mimarisini göz önünde bulundurmalısınız.

Evinize, düz beyaz duvarlara mavi bir his verir. Bunun yerine, odanızı daha büyük göstermek ve rahat bir atmosfer yaratmak için tavan ve gömme lambaları yumuşak, sıcak tonlarla birleştirmeyi deneyin ve Tavanınızın ışıklarını boyayın. 2023 trendlerine göre açık gri, bej, sarı, lavanta, açık mavi, kırık beyaz, krem, parlak turuncu, pembe ve ıhlamur yeşili oda için ideal seçimler, karanlık daha aydınlık ve ferah oluyor. Işığın yeterli olabilmesi için orta ya da hafif tonlar gerekir. Çünkü çok karanlık renkleri seçerseniz odanız daha küçük görünecektir.

Karanlık bir odayı gri ile aydınlatmak biraz çılgınca görünüyor. Bununla birlikte, yumuşak, bastırılmış gri aydınlatmaya bağlı kalırsanız, alanın nasıl aydınlanacağına şaşıracaksınız. Mor, lavanta, pembe vb gibi sıcak tonlara sahip gri renkler, daha koyu yüzey tonları için muhteşemdir. Aydınlatma armatürleri açık renkli ahşap zeminlere sahip kuzeye bakan odalarda ve açık renkli ahşap yüzeylere sahip kuzey cepheli ortamlara çok yakışıyor. Yine en önemli faktör ışığın doğru kullanılmasıdır.

Doğal ışığı taklit etmenin en iyi yollarından biri duvarları sarıya boyamaktır. Sarı boya loş bir alanı ısıtabilir ve aydınlatabilir. Pencereli bir banyoya ya da yatak odanız varsa, parlak sarı renk doğal olmayan bir ışık verecektir. Bu sebeple ortamdaki aydınlatmanın yeterli olduğundan emin olun. Ayrıca sarı renk toprak rengi ile de oldukça uyum sağlamaktadır.

Pencereleriniz küçükse veya bitkiler güneş ışığını almıyorsa, bu nötr ton odanızı daha büyük ve daha parlak göstermek ve odayı aydınlatmak için harika bir boya rengidir.


Sarı, doğal veya yapay ışığı yansıtan en iyi boya rengidir. Kirli beyazlar ve kremler, sarı bir renk tonuna sahip oldukları için zayıf aydınlatılmış alanlar için harikadır.

Evi aydınlık gösteren boya renkleri arasında en iyi nötr boya renklerinden biri de mavidir. Fakat mavi rengin tonuna da dikkat etmek gerekir. İster gök mavisi, ister pudra mavisi veya bebek mavisi deyin, yumuşak maviler biraz parlaklık katar ve duvarları yumuşak gösterir. Berrak ve açık bir gökyüzünde bulutların üstünde uçuyormuş hissiyatı veren açık mavi renk odalarınız için tercih edilesi bir renktir.

Açık yeşil duvar boyası ev dekorasyonunda kullanılabilecek renklerden biridir. Sakin ve dinlendirici modern bir dekor için açık yeşili beyazla iki tonlu bir boya olarak kullanabilirsiniz. Özellikle oluşturulan yatay veya dikey derinlik ile hem parlak bir görünüm hem de büyük bir boşluk hissi elde etmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir