Boya Renkleri 2024 Dekorasyon

Evinizin Kalbi Olan Mutfağı Dekore Edin!

Sizin için bir araya getirdiğimiz tavsiyeleri dikkate alarak siz de evinizde tasarım dergilerindeki mutfaklara benzeyen bir alan yaratabilir, ! programlarını aratmayacak kadar güzel ve fonksiyonel bir mutfak oluşturabilirsiniz.

Evin kalbi olarak niteleyebileceğimiz mutfaklar, hiç şüphesiz ki yaşamsal önem taşıyan bölümlerdir. Her ne kadar temel işlevi, gıda ihtiyaçlarının giderilmesi için uygun bir alan oluşturmak olsa da mutfakların evin genel bütünüyle uyumlu olması da beklenir. Öte yandan evinizin kalbi olan mutfağı dekore edin, evin diğer bölümlerinden daha zorlu bir süreçmiş gibi algılanmaktadır. Oysa ki beklentilerinizi tespit edip ve hareket planınızı oluşturduktan sonra mutfak dekorasyonundan büyük bir zevk almanız gayet mümkündür. Üstelik kendi zevkinizi yansıtacağınız mutfak alanında geçireceğiniz keyifli anları düşünerek motivasyonunuzu da artırabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu, özen ve emek gerektiren bir süreç. Fakat süreç sona erdiğinde içinize sinen bir mutfakta vakit geçirmenin vereceği huzur ve mutluluk ise paha biçilemez. Bu nedenle bütçeniz dahilinde beklentilerinizi karşılayacak bir mutfağa sahip olmak için planlı bir şekilde hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

1.

Mutfağınızı dekore ederken de tarzınızı ortaya koymanız önemli. Böylece içinde kendinizi bulabileceğiniz, adeta bir yaşam alanına dönüşen mutfağınızda ortaya sevginizle harmanlayacağınız leziz tatlar çıkarmak için çok daha motive hale geleceğinizi düşünüyoruz. Bu anlamda öncelikle nasıl bir mutfağınız olmasını istediğinize karar vermenizi öneririz. Örneğin bir kır evi mutfağını andıran country tarzı, ağırlıklı olarak metal malzemelerin kullanıldığı endüstriyel tarz, minimal dokunuşlarla süslenen İskandinav mutfak dekorasyonu tarzı veya eskitilmiş ahşap malzemenin kullanıldığı retro tarzı sizin beğenilerinizi yansıtabilir. Eğer mutfak dekorasyonu için tarzınızı belirlediyseniz, o halde bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2.

Mutfağınıza hakim olacak renklere karar vermeniz, mutfak dekorasyon tarzını doyasıya yaşamanız için son derece önemli. Çünkü pek çok kişinin de katılacağı üzere “mutfağı gösteren rengidir”.  Ancak mutfağınızın zarif olduğu kadar gösterişli olmasını da isterseniz, 2023'ün en popüler renklerinden siyahı tercih edebilirsiniz. Öte yandan mutfağınızda yalnızca bir renk kullanmanız da gerekmediğini belirtmeden geçmeyelim. Farklı renk tonlarını, hatta bambaşka renkleri birlikte kombinleyerek de mutfağınızda istediğiniz havayı estirebilirsiniz. Bu noktada renk seçiminde de mutlaka uyum aramanız gerektiğini vurgulamış olalım.

3.

Türk ev dekorasyon tarzına göre mutfaklarda genellikle bir de yemek alanı bulunur.  Buna ek olarak, yine Türk aile yapısında mutfaklar tüm ailenin birlikte zaman geçirdiği, sohbet edip paylaşımlar yaptığı keyifli bir alan olarak görüldüğü için de yemek alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer siz de mutfağınızda ufak bir yemek odası bulunmasını tercih ediyorsanız, mutfağınızın tarzına uygun bir yemek masası ve mutfak sandalyeleri ile kolaylıkla istediğiniz alanı yaratabilirsiniz. Böylece aileniz ve sevdiklerinizle çay-kahve eşliğinde sohbet edebileceğiniz, yemek saatlerini daha keyifli hale getirebileceğiniz bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

4.

Mutfağınızı daha yaşanılabilir ve ilham veren bir ortama dönüştürmek için yaratıcılığınızı kullanmanızı öneririz. Bu anlamda hayal gücünüzü kullanarak, belki de mutfakla ilgisi olmadığı düşünülen farklı malzemelerde mutfak dekorasyonunu güçlendirebiliriz. Örneğin mutfak duvarlarından bir bölümünü kara tahta gibi tasarlayabilirsiniz. Mutfağınızdaki kara tahta, alışveriş listenizi veya yemek tariflerini sıralayabileceğiniz bir alan olabileceği gibi çocuklarınızın mutfakta yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri bir yüzey de olabilir.

5.

Mutfak tezgahının üzerinde fazladan yer kaplayan birçok şeyin mutfağınızın görünümünü de olumsuz etkilediğini hiç fark ettiniz mi? Baharatlıklar, peçeteler, kavanozlar ve daha fazlası… Tüm bu araç ve gereçleri ortadan kaldırmak ise aslında düşündüğünüz kadar zor da değil. Tek yapmanız gereken dolap ve çekmecelerinizde küçük birer depolama alanı yaratmak ve tezgah üzerinde dağınıklığa neden olan tüm eşyaları bu alanlarda muhafaza etmek. Bunun için oldukça kullanışlı depolama çözümleri mevcut.

6.

Mutfağınızın vitrini olan mutfak dolapları, fonksiyonel birer kabin olmanın yanında aslında mutfak dekorasyonunun en önemli parçaları olarak karşımıza çıkıyorlar. Dolapların rengi, malzemesi, dolap kulpları, hatta rafları bile mutfağınızda yaratmak istediğiniz şıklığı oluşturmanıza yardımcı olacak önemli birer detay haline geliyor. İlk maddede üzerinde durduğumuz mutfak tarzınıza uygun şekilde dekore edeceğiniz mutfak dolapları ve rafları ile işlevsel bir şıklık elde edebilir, dekorasyon zevkinizi bu sayede biraz daha yükseltebilirsiniz.

7.

İlk bakışta aklınıza gelmeyen, hatta herhangi bir işe yaramayacağını düşündüğünüz noktaların mutfak dekorasyonunu nasıl da mükemmel bir şekilde tamamlayacağına şaşırıp kalabilirsiniz. Ölü alan olarak adlandırılan bu alanları belki bir lambader ile ışıltılı bir cazibe noktası haline getirebilir, belki mozaik karolarla dekore ederek mutfağınızdaki havayı hareketlendirebilir veya büyük bir ev bitkisi kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir